Fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā izstāžu sērijas “Ārup. Andris Grinbergs” ietvaros tiks atklāta fotogrāfa Andreja Granta izstāde

No 15. līdz 25. jūnijam “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā Kalnciema ielā 36/38 būs apskatāma fotogrāfa Andreja Granta izstāde. Tā būs pirmā izstāde sērijā “Ārup. Andris Grinbergs”, kas veltīta Latvijas laikmetīgās mākslas patriarham un ikonai Andrim Grinbergam. Izstādē būs apkopotas deviņpadsmit fotogrāfijas no Andreja Granta kolekcijas “Andris Grinbergs. Portreti”, hronoloģiski aptverot laika periodu no 1983. līdz 2016. gadam. Izstādes atklāšanas vakarā 15. Jūnijā viesi tiks pārsteigti ar ar īpašu muzikālo priekšnesumu.
Interese par laika spēli, iekšējo un ārējo ainavu fiksēšanu ir būtiska saskarmes līnija Andreja Granta un Andra Grinberga daiļradēs. Andrejs Grants ir ne tikai dokumentējis atsevišķas Andra Grinberga performances, bet ilgstoši bijis liecinieks Andra Grinberga identitātes meklējumiem un ilgā periodā uzņēmis viņa portretus personiskā un sociālā laika attīstībā. Grinbergs ir arī Andreja Granta visvairāk fotografētais modelis. Atzīmējot Andra Grinberga piecdesmito dzimšanas dienu 1996. gadā, Grants par viņu kā savu fotogrāfiju modeli teicis: “Andri fotografēt ir viegli. Pēc tam, raugoties fotogrāfijā, jautāju sev – cik daudz laika tu esi pavadījis pie spoguļa, iestudēdams sava portreta nianses? Mēģināt saprast, tas nozīmētu… Oskars Vailds kādreiz izteicies, ka mēs visi vārtāmies vienos un tajos pašos dubļos, tikai daži no mums skatās vēl arī zvaigznēs.”
Andrejs Grants (1955) ir latviešu fotomākslas dzīvais klasiķis, perfekcionists ar milzu atbildības sajūtu. Viņš ir ieguvis jurista diplomu Latvijas Universitātē, savulaik bijis Ogres fotostudijas biedrs un viens no neformālās fotogrupas “A” dibinātājiem un biedriem. Viņš ir ne tikai patstāvīga virsotne latviešu fotogrāfijas kopainā, bet arī skolotājs, kura fotoskolā Annas ielas Tehniskās jaunrades namā izauguši daudzi nākamo paaudžu fotomākslinieki – spoži, Granta ietekmēti, un, tomēr, patstāvīgi autori. Andrejs Grants ir saņēmis Hasselblad Foundation stipendiju, Latvijas Mākslinieku savienības balvu par izciliem sasniegumiem fotomākslā un Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. Viņa darbi atrodas Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Odenses Fotogrāfijas muzejā un Šveices Musée de l’Elysée krājumos, kā arī privātās kolekcijās Latvijā, Šveicē, Polijā, ASV, Kanādā, Beļģijā un Vācijā.
Izstāžu sērijas “Ārup. Andris Grinbergs” ietvaros no 15. jūnija līdz 10. septembrim “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā norisināsies izstādes, autorvakari, lekcijas, diskusijas, performances, izrādes un radošās darbnīcas. Projekta kuratore ir topošās Andra Grinberga monogrāfijas autore Ieva Kalniņa. Vasaras programmā ir aicināti piedalīties vairāki autori, kuriem ir bijusi personiska sadarbība ar Andri Grinbergu viņa radošās darbības laikā. Izstādēs, izrādēs un performancēs piedalīsies arī mākslinieki Andris Eglītis, Ivars Grāvlejs, Helēna Heinrihsone, dzejniece Ināra Eglīte un mākslas kurators Kaspars Vanags.

Projekta norises laiks: 15.06.17.-10.09.17.
Andreja Granta izstādes norises laiks: 15.06.17-25.06.17
Vieta: MVT Vasaras māja, Kalnciema ielā 36/38
Izstādi organizē: Fonds Mākslai vajag telpu
Projekta kuratore: Ieva Kalniņa

Ieeja visos pasākumos bez maksas.

Projektu atbalsta: Rīgas dome, viesnīca “Promenade Hotel”, Ascendum biedrība, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Index cafe, VEF Riga, JCDecaux.
Galvenais informatīvais atbalstītājs: Rīgas Viļņi.
Informatīvais atbalsts: Satori.lv, TV24, Radio SWH, Arterritory.com.

Fonds Mākslai vajag telpu izsaka pateicību Vasaras mājas izveidē:
Dinai un Jānim Zuzāniem, Jeļenai Pankevičai, Ivaram Kesenfeldam, Aijai Simsonei un arhitektu birojam “2727”.