Galerija

“VISS notiek” stāstu sērija “Mākslai vajag telpu” pēta ar laikmētīgo mākslu saistītos jautājumus. Nesen Latvijā viesojās ārvalstu mākslas nozares eksperti, pasniedzēji un kuratori, kuri sprieda par to, vai būt Laikmetīgās mākslas muzejam Latvijā.

Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Viens no vecākajiem laikmetīgās mākslas muzejiem pasaulē ir MoMA muzejs, Ņujorkā. Tas jau 84 gadus apmeklētājiem piedāvā baudīt pašus spilgtākos laikmetīgās mākslas darbus, kurus katru gadu steidz apskatīt 2,5 miljoni mākslas cienītāju no visas pasaules.
Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Kā top tērpi filmām un teātru izrādēm un ko nozīmē studēt Ņujorkā? Eva Ikstena-Strapcāne Ņujorkā satika kostīmu mākslinieci Lieni Dobrāju. Liene šobrīd studē Ņujorkas Universitātes Tiša Mākslas skolā, kur savulaik studējuši arī tādi pasaules slaveni režisori kā Mārtins Skorsēze un Spaiks Lī.

Sižets tapis sadarbībā ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Laikmetīgās mākslas muzeja ēkas plānošana velkas gliemežu ātrumā. Palīdzi mūsu lēmējpersonām saprast,ka mūsu māksla bez muzeja nevar dzīvot. Nofotografē sevi pie gliemeža un publicē bildi www.iekustini.lv

 

Sabiedrībā zināmas personas paraksta deklarāciju par Laikmetīgā mākslas muzeja nepieciešamību. Arhitektei Zaigai Gailei pat ir ideja, kur ilgi gaidītais muzejs varētu būt.

 

Nesen Rīgas Mākslas telpā satikās mākslas eksperti un centās rast atbildes uz jautājumu, ko Latvijas sabiedrībai dotu Laikmetīgās mākslas muzejs. Piedāvājam nelielu ieskatu šajā diskusijā.
Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Kādu informāciju nes cilvēka seja un vai ķermeņa atveids liecina par esamību? Kas rada klātbūtnes sajūtu, kad izplūdušo atmiņu dūrē sažņaugta kāda izbalējusi fotogrāfija, kura liecina vienīgi par kā zudumu?

Franču izcelsmes mākslinieks Kristians Boltanskis, kurš ar izstādi "Sirdspukstu arhīvs" tiek prezentēts izstāžu zāles "Arsenāls" otrajā stāvā, meklē šo fokusu nebeidzami koķetējot ar svaru kausiem, kuros dzīve pretstatīta nāvei.

Izmantojot realitātes produktu - fotogrāfiju, mākslinieks virs tās klāj fikcijas slāņus, radot sava veida monumentu pagātnei. Vienā no izstādē apskatāmajām instalācijām ar nosaukumu "Starp laikiem" savu gadu gājumu melnbaltās fotoprojekcijās atklāj pats autors, transformējot savus bērna vaibstus dzīves izvagotā portretā, tādā veidā aptverot teju pus gadsimtu.

Arī paša Boltanska nāve ir atskaites punkts otram ekspozīciju balstošajam projektam "Sirdspuksti", kas saistāms ar Edžimas salu Japānas jūrā - zem 85 tūkstošiem sirdspukstu dusošu zemes strēli. Vienības iegūtas ar sirds reģistra palīdzību dažādās pasaules vietās cilvēkiem piedāvājot iespēju k+ūt par vienu no ierakstiem ievērojamajā datubāzē.

Tāpat arī "Arsenālā" organizētās izstādes apmeklētāji var materializēt pāris sekunžu garu pierādījumu savai eksistencei un kļūt par daļu no leģendas - reiz kādā vientuļā salā mita neskaitāmu cilvēku sirdspuksti.

Viss Notiek sadarbībā ar Māksai vajag telpu aizsāks jaunu stāstu ciklu „Mākslai vajag telpu“. Tie būs stāsti un intervijas par laikmetīgās mākslas nozīmi kultūrā. Šajā reizē – intervija ar Saimona Gugenheima fonda prezidentu, amerikāņu dzejnieku Edvardu Hiršu. Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

VISS notiek turpinās stāstu sēriju “Mākslai vajag telpu”. Šajā reizē Eva Ikstena – Strapcāne pētīs, vai laikmetīgā māksla ir pieejama bērniem un jauniešiem.

Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Saruna ar mākslinieku Kristapu Ģelzi par viņa jaunāko darbu - instalāciju Rīgas Doma dārzā. Bet mākslinieks Aigars Bikše skaidros to, kāpēc arī lieliem mākslas darbiem (instalācijām, tēlniecības darbiem, vides objektiem) nepieciešama pastāvīga telpa, lai skatītājs to var pienācīgi aplūkot.
Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.

 

Kāda un cik liela šobrīd ir mākslas centru un mākslas galeriju loma Latvijas izglītības programmā? Lai rastu atbildi uz šo jautājumu, Kaņepes kultūras centrā norisinājās pirmais muzeju izglītības tēmai veltītais simpozijs, kura mērķis ir izstrādāt pilnvērtīgu izglītības programmu muzejos vai mākslas centros. Latvijā muzeju izglītības programma ir vēl jauna un neattīstīta joma, taču pastāv visas iespējas to mainīt.
Sižets tapis ar Rīgas Brīvostas pārvaldes atbalstu.